Primary 4 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
Disabled

Question 1 of 3


Nancy purchased a bun, a cake and a tart for $7.24

The bun cost 74 cents less than the tart.

The cake cost four times as much as the tart.

How much was she charged for the cake?

 

 

Notes to students:

  1.          Round your answer off to 2 decimal places
The correct answer is : 5.32
$