Primary 6 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
Disabled

Question 1 of 4


Sally bought 80 sweets and cookies.

Each sweet cost $1 and each cookie cost $2 more than each sweet.

The total cost of the cookies was $160 more than the total cost of the sweets.

(a) How many cookies did Sally buy?

(b) How much did Sally spend on the sweets?



 

Notes to student:

  1. If the question above has parts, (e.g. (a) and (b)), given that the answer for part (a) is 10 and the answer for part (b) is 12, give your answer as:10,12
The correct answer is : 60,20
(a)____, (b)$_____