Primary 6 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


Jennifer bought a total of 54 chocolate and vanilla ice creams.

Each chocolate ice cream costs $6 and each vanilla ice cream costs $4.50

The total cost of the chocolate ice creams is $51 more than the total cost of the vanilla ice creams.

How many more chocolate ice creams than vanilla ice creams did she buy?

The correct answer is : 2