Primary 6 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


A shop sells pens and light bulbs.

The ratio of the number of pens to the number of light bulbs was 3:5.

After some light bulbs were sold, the ratio of the number of pens to light bulbs became 5:6.

The cost of each light bulb is $0.45.

If there were 480 pens at first, how much was collected from the sale of the light bulbs?

 

 

Notes to students:

  1.   Round your answer off to 2 decimal places
The correct answer is : 100.80
$