Primary 6 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


Alexia spent $1.86 on buying a lipstick.

She spent `5/17` of the remaining money on a comb and some ribbons

She was finally left with `1/4`of her initial amount.

The cost of 2 combs is equal to the cost of 10 ribbons.

How much did she pay for one comb?

 

Notes to student: 

  1. Round your answer off to 2 decimal places
The correct answer is : 0.25
$