Primary 5 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


Julie wanted to bake a cake with 2 ingredients, flour and sugar.

She used them in the ratio of 3 : 1.

The cost of each kilogram of flour is $1.70 and each kilogram of sugar costs $2.10.

How much would Julie have to spend to make a cake of mass 6 kg?

 

 

 

Notes to students:

  1. Round your answer off to 2 decimal places
The correct answer is : 10.80
$