Primary 5 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


George paid $170.40 for 82 peaches and bananas.

He gave 8 peaches to his friends.

The number of peaches left was equal to the number of bananas.

A peach cost $1.60 more than a banana.

(a) Find the cost of a peach.

(b) How much did he pay for the bananas?

 

 

Notes to student:

  1. If the question above has parts(e.g. (a) and (b)), given that the answer for part (a) is 10 and the answer for part (b) is 12, give your answer as:10,12
  2. Round your answer off to 2 decimal places
The correct answer is : 2.80,44.40
(a) $____,(b) $____