Primary 4 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


Richard purchased 12 cream rolls and 5 cakes paying $124.

Each cream roll costs `1/10` as much as a cake.

(a) What is the cost of two cakes?

(b) How much would 7 cream rolls cost?

 


Notes to students:

  1. If the question above has parts, (e.g. (a) and (b)), given that the answer for part (a) is 10 and the answer for part (b) is 12, give your answer as:10,12
The correct answer is : 40,14
(a)$____, (b) $____