Primary 4 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


Mary paid $333.40 for a sofa set and 3 boxes of electric bulbs.

Each box contained 4 bulbs.

The sofa set cost $297 more than each bulb.

Calculate,

(a) the cost of one bulb.

(b) the cost of the sofa set.

 

 


Notes to students:

  1.     If the question above has parts, (e.g. (a) and (b)), given that the answer for part (a) is 10 and the answer for part (b) is 12, give your answer as:10,12
  2. Round your answer off to 2 decimal places
The correct answer is : 2.80, 299.80
(a)$____, (b) $____