Primary 4 Problem Sums/Word Problems - Try FREE

Score :
(Single Attempt)

Question


An old-age home received donations worth $454.10 in the first week of January.

It bought blankets costing $103.20 and some medicine costing $309.62

The remaining money was used to buy 12 kg of vegetables.

What is the cost of 1 kg of vegetables?

 

 

Notes to students:

  1.       Round your answer off to 2 decimal places

 

The correct answer is : 3.44
$