Singapore Math Guru

Are you looking for answers or worked solutions to this question from Roysth SA2 Paper 2 Question 16

Roysth SA2 Paper 2 Question 16

Ryan bought some pears and apples in the ratio of 3:5 respectivley. The cost of an apple was $0.50 less than the cost of a pear. He spent a total of $95 buying the pears and apples. The total cost of the apples was $5 more than the total cost of the pears. How much did each pear cost?

Are you looking for the solutions or answer to the question above? Sign up now with your child to find out more of such questions and view the related video explanations!!!

Register here!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *